logogrupa

Grupa Capoeira Camangula swymi korzeniami sięga znanej brazylijskiej grupy Morro de Santana, której założycielem jest Mestre Reinaldo. Został on zaproszony do innej grupy Capoeira i postanowił się do niej przenieść zabierając ze sobą tylko młodych alunos (uczniów) a starszych, bardziej doświadczonych pozostawiając bez grupy i mestre (mistrza).

 

„W tym czasie nie było tam wielu możliwości, żeby trenować w akademii. Istniała jedna stara akademia należąca do Senzali w dzielnicy Santa Tereza, ale nie mieliśmy oficjalnego pozwolenia na treningi; prowadził je w tym czasie Mestre Carnica. Jednak każdej niedzieli odbywała się tam otwarta roda, więc przygotowywaliśmy się do niej ćwicząc na stadionie Campo do Paraiso. Trenowaliśmy też z Mestre Reinaldo na tyłach jego domu”

Mestre Nem

Najbardziej zaawansowane osoby (w tym późniejszy Mestre Nem) 26 listopada 1992 roku założyły grupę o nazwie „Artes das Gerais” (nazwa nawiązuje do stanu w Brazylii skąd pochodzą założyciele grupy: Minas Gerais). W uznaniu dla wieloletniej pracy na rzecz Capoeira oraz propagowania tej wspaniałej sztuki w Europie, Wellington Leandro de Freitas 14 czerwca 1996 roku otrzymał tytuł Mestre de Capoeira (Mistrza Capoeira). Artes das Gerais wiele zawdzięcza serdecznym przyjaciołom Mestre Paulinho Sabia (Z grupy Capoeira Brasil – Rio de Janeiro) i Mestre Gato (Z grupy Senzala – Rio de Janeiro), którzy bardzo dużo zrobili dla rozwoju tej grupy.

 

Grupa Artes Das Gerais zyskała wielu członków w Brazylii, Europie, Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Po pewnym czasie założyciele tej grupy postanowili rozdzielić swoją pracę. W maju 2008 roku Mestre Nem utworzył grupę która przybrała nazwę Camangula. Nazwa ta jest hołdem w stronę tradycji Capoeira (Camangula była jedną ze sztuk, obrzędów czy walki która była praktykowana w Afryce przez tamtejszą ludność. Po przewiezieniu niewolników do Brazylii współtworzyła ona miks kulturowy którego wynikiem jest właśnie Capoeira).

 

Capoeira Camangula w Europie

W lutym 1993 Mestre Nem przybył z Brazylii do Europy, gdzie przez pierwszy rok jeździł po całym kontynencie – głównie Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Holandii dając pokazy i organizując warsztaty. W 1994 roku uczestniczył w warsztatach w Berlinie organizowanych przez aluna Canaria, z czyjej pomocą założył w Berlinie pierwszą europejską filię Artes das Gerais. Canaria została matką trójki dzieci i nie wróciła już do capoeira. Mestre Nem powierzył sekcję w Berlinie opiece Instrutor Montanha (którego potem zastąpili Instrutorzy Curió, Espirito, a po nich Kojak) i w 1997 roku przeniósł się do Hamburga, gdzie utworzył następną sekcję, która bardzo szybko się rozrosła.

 

Capoeira Camangula w Polsce

Wszytko zaczęło się w roku 1995. Na Śląsku, w Dąbrowie Górniczej, a potem w Sosnowcu, powstają sekcje „Capoeira”. Zajęcia prowadził Adam Faba. Na początku nie była to Capoeira, jaką trenujemy dziś, rzeczywistości było to połączenie karate z muzyką (niekoniecznie brazylijską). Mocne, siłowe treningi karate, muzyka i grupa zapaleńców, którzy podpatrywali techniki w filmie „Tylko dla Najlepszych” – tak naprawdę wyglądały początki tej sztuki w Polsce. Mimo, że z Capoeira miało bardzo mało wspólnego, to była to dobra szkoła przygotowująca do tego co miało nastąpić później. Wtedy właśnie zaczynali: Frances, Piriquito, Cigano, Biscoito… i wielu innych.

 

Spotkanie z Mestre

W lipcu 1998 roku dwóch zapaleńców z Polski, Frances i Piriquito, dowiedziało się o meetingu, który miał odbyć się w wakacje w Hamburgu. Po zebraniu odpowiednich środków pieniężnych wybrali się na spotkanie z prawdziwą Capoeira. Pośród wielu innych Mestres spotkali tam również Mestre Nem. Uczestniczyli w jego treningach i roda, po czym poprosili go by przyjechał do Polski poprowadzić zajęcia na Śląsku. Mestre zaprosił ich jednak najpierw na swoje Batizado e Troca de Cordas, odbywające się w Berlinie. Tam mieli okazję zobaczyć większą część ówczesnej grupy Artes das Gerais, m.in. Mestre Nem, Mestre Museu, Professor Ze com Fome, Instrutor Morcego, Instrutor Curio i inni. Tam też ostatecznie uzgodniono termin przyjazdu Mestre do Polski.

 rozwój

Pierwsze warsztaty

W listopadzie 1998 roku Mestre Nem, Istrutor Morcego oraz Monitora Xuxa przyjechali do Polski, by poprowadzić pierwsze w Polsce warsztaty Capoeira w Katowicach. Była to niepowtarzalna okazja do spotkania się z prawdziwą Capoeira dla wszystkich, którzy wówczas interesowali się tą formą aktywności fizycznej. Wtedy po raz pierwszy w Polsce zobaczyć można było jak robi się ginga, jak się posługiwać berimbau, co to maculele oraz że śpiew jest nieodłącznym elementem Capoeira. Po wielu namowach Mestre zgodził się na przyjęcie „pod swoje skrzydła” grupki ze Śląska. Zaznaczył jednak, że wszyscy chcący ćwiczyć w jego grupie muszą nauczyć się Capoeira i dostosować styl. Był to faktyczny początek Capoeira w Polsce.

Chrzest

W 1999 roku Mestre Nem oraz Contra-mestre Jaominho przyjechali na trzydniowe warsztaty oraz Batizado de Capoeira w Czeladzi. Podczas tych warsztatów Mestre w formie egzaminu sprawdzał dotychczasowe postępy, umiejętności i wiedzę swoich przyszłych uczniów. Ostatniego dnia odbyła się ceremonia Batizado, chrztu, przyjęcia nowych członków do grupy Capoeira w Polsce. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W ten sposób sekcje ze Śląska zostały oficjalnie przyjęte do grupy Artes das Gerais i stały się jej filiami.

 

Rozwój

Powoli grupa rosła. Mestre przyjeżdżał, by prowadzić kolejne warsztaty podnoszące umiejętności jego alunos. Powstawały nowe sekcje w takich miastach jak Katowice, Chorzów, Częstochowa, Kraków i innych. Po pewnym czasie część grupy, wraz z Sem Memoria, preferująca tradycyjną Capoeira wywodzącą się z Bahia, oddzieliła się szukając tej właśnie formy. Druga część, wierna Mestre, pozostała z grupą Artes das Gerais doskonaląc nowoczesną formę Capoeira, praktykowaną na całym świecie, ale opartą na tradycjach i przykazach dawnych mestres. Wielu ówczesnych jeszcze alunos (corda amarelo oraz corda amarelo e laranja) zmuszonych było do podwojenia swej pracy dla Capoeira i doskonalenia swoich umiejętności. Mimo, że nie posiadali oni stopni instruktorskich, za namową samego Mestre i pod jego czujnym okiem zaczęli prowadzić treningi w Polsce. Podwajając wysiłki, doskonaląc się w Capoeira, doskonaląc się w przekazywaniu zdobytej wiedzy swoim uczniom i dzieląc się z członkami grupy, organizując i uczestnicząc w wielu różnego rodzaju warsztatach i meetingach na całym świecie ukształtowała się kadra instruktorska, dzięki której grupa ta jest jedną z najlepszych grup na świecie i jedną z dwóch największych w Polsce. Zajęcia w tym okresie prowadzili Instrutor Piriqiuito, Instrutor Frances, Instrutor Lagarto, Graduado Cigano, Graduado Biscoito oraz Monitor Veneno.

Praca i osiągnięcia ówczesnej kadry są wysoko cenione na terenie całej Europy oraz zostały wielokrotnie nagrodzone – m.in. podczas ogólnoświatowych prezentacji Capoeira Summer Meeting 2000 oraz 2001 oraz dzięki publikacji w brazylijskim piśmie „Revista Capoeira”.

Dziś instruktorzy grupy Camangula prowadzą zajęcia w większości większych miast tj. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiesto, Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Chorzów, Gliwice, Olkusz, Zabrze, Tychy, Pruszków, Olsztyn, Słupsk i w wielu innych, a grupa w samej Polsce liczy ponad 2000 członków.